Hlavné zdroje úzkosti a ako sa ich zbaviť

Jedným z hlavných zdrojov úzkosti  je neschopnosť vzdať sa minulosti.

Všetko, od hlúpych slov, ktoré sme vyslovili počas výmeny názorov, až po udalosti, ktoré nám zmenili život, nás môže vyviesť z miery a spôsobiť, že budeme o veciach premýšľať. Našťastie existujú spôsoby, ako ísť ďalej zdravým spôsobom – jedným z nich je písanie/ práca s denníkom.

Ale ako? Využívanie písania v procese (od)púšťania, nám môže pomôcť spracovať minulosť, vyliečiť sa z nej a posunúť sa ďalej pozitívnym spôsobom.


Čo znamená „(od)pustiť“?

Hneď na začiatku chcem povedať, že „(od)pustiť“ alebo tiež „nechať ísť“ nemusí nutne znamenať zabudnúť.

Ani to nevyhnutne neznamená úplné odpustenie alebo akýkoľvek druh odpustenia. Nechať ísť neznamená pod rúškom pozitivity dovoliť toxickým ľuďom a správaniu, aby boli prítomní v našom živote. Znamená ale nechať odísť a nezotrvávať v zášti.

Ak máš pocit, že nenávisť alebo odpor voči určitým osobám a situáciám  ti poskytuje nejakú formu ochrany, zarývaš nechty poriadne hlboko.

To, čo „nechať ísť“ znamená v kontexte tohto článku, je spracovať minulé udalosti, uzdraviť sa z nich a nedovoliť im, aby nás viac negatívne ovplyvňovali.

Cieľom je, aby sme sa dokázali obzrieť a buď premýšľať o tom, čo sme sa z danej situácie naučili, alebo to jednoducho zamietnuť ako niečo, čo nás kedysi bolelo, ale už nie.

Spomienky na určité udalosti nás môžu dokonca stále bolieť – a to je v poriadku, ale už nespôsobujú, že naše srdce prestane biť alebo sa nám zovrie žalúdok.

Nechať ísť, najmä to, čo nám neslúži, je najlepší spôsob, ako rásť ako ľudská bytosť, pretože sa z toho nielen poučíme, ale aj uvoľníme negatívne pocity, ktoré sú s tým spojené.

To neznamená, že sa budeme tváriť, že nás situácia nebolí. V skutočnosti presne pochopiť, kde a ako sme boli zranení, je spôsob, akým budujeme a presadzujeme zdravé hranice – kľúčový prvok v starostlivosti o seba.

Daná situácia, nás už nebude viac prenasledovať. Emócia, ktorú cítime, je čoraz slabšia a môžeme sa od nej odpojiť kedykoľvek budeme potrebovať.

Predstav si konkrétnu situáciu alebo osobu, ktorú nemôžeš pustiť z ruky – ako činku. Ťažká váha. Pustiť neznamená zahrabať činku pod hromadu oblečenia, skryť ju v skrini alebo ju dať niekomu inému na nosenie; pustiť znamená len ju odložiť a odísť od nej, slobodne žiť svoj život.

Stále existuje, stále tam kdesi je a ty to vieš. Niekedy ju možno budeš musieť zdvihnúť, aby si presunul/a nejaké ďalšie veci a upratal/a nejaký ďalší neporiadok. Ale už nie si zaťažený/á jej váhou celý deň, každý deň.


Musíme vždy „(od)pustiť“, aby sme našli vnútorný pokoj a mohli ísť ďalej?

Naučiť sa (od)pustiť minulé skúsenosti mi pomohlo spracovať emócie a posunúť sa ďalej pozitívnym, zdravým spôsobom, ktorý mi v konečnom dôsledku prospieva.

Pomohlo mi to prestať premýšľať o každej malej chybe, ktorú som v minulosti urobila, alebo o každej zlej veci, ktorú mi kto kedy vykonal.

(Aj keď som nikdy nezabudla na ľudí, ktorí mi urobili a povedali zlé veci, už nie sú v mojom živote. Poznám svoju hodnotu a pevne si držím svojich hraníc.)

Pomohlo mi to s pocitom vnútorného pokoja a celkovo zlepšilo moje myslenie, keďže už neprebývam v minulosti.

Preto považujem prácu s tieňmi osobnosti za veľmi mocný nástroj na ceste k sebe a k životu plného chuti.   

Chcem však zopakovať, že nechať ísť neznamená odpustiť alebo zabudnúť. Znamená to len nebyť posadnutý alebo zaujatý touto osobou a tým, čo ti urobila po zvyšok času. Znamená to spracovať a uzdraviť sa.

Ak ti niekto ublížil, rozhodne sa nemáš cítiť povinný/á mu odpustiť alebo ho pustiť späť do tvojho života.

Keď ti ľudia ukážu, kto sú, VER im. Chráň svoju energiu.

mirka tomaško

Prečo je dôležité „pustiť“ to, čo nám neslúži?

Opustiť to, čo nám už neslúži, a ísť ďalej, je pre nás prospešné v niekoľkých smeroch.

Z osobnej skúsenosti viem, že môže:

  • Zlepšiť náš pohľad a myslenie vo všeobecnosti, pretože sa už necítime nahnevaní alebo zatrpknutí (aj keď tieto pocity sú pravdepodobne platné a oprávnené)
  • Zvýšiť sebaúctu, lebo sa cítime silnými, keďže sme sa dokázali povzniesť nad situáciu a pokročili ďalej
  • Zastaviť prílišné premýšľanie, čo okrem iného zlepší našu schopnosť sústrediť sa a pomôže nám lepšie spať
  • Zmierniť úzkosť a zlepšiť duševné zdravie
  • Zlepšiť vzťahy a komunikáciu
  • Pomôcť stanoviť a presadiť jasné a zdravé hranice
  • Chrániť našu energiu
  • Umožniť lepšie spracovávať a uzdravovať negatívne emócie zdravým spôsobom
  •  Naučiť zdravým stratégiám zvládania náročných situácií
  •  Dať nám viac času na pozitívne veci

Hoci to nie je nevyhnutné pre šťastie, (od)púšťanie nám pomáha v procese uzdravenia. Pomáha nám ako ľuďom rásť.

Mirka tomaško

Kedy využiť písanie v procese (od)púšťania?

Ak sa naozaj snažíš pohnúť z niečoho, ako je zásek v kariére, neúspešný vzťah, hádka s členom rodiny alebo zrada blízkeho priateľa, písanie a práca s denníkom ti pomôže situáciu spracovať a posunúť sa ďalej.

Pomôže ti uviesť udalosti do perspektívy, aby si sa mohol/la rozhodnúť – ak nejaké rozhodnutie treba urobiť – a uzdraviť sa. Potom môžeš napredovať vo svojom živote a brať si z danej situácie len to, čo ti slúži (t. j. lekciu, hranice atď.).

Pokiaľ ide o zvládanie minulých traumatických udalostí, písanie s cieľom (od)púšťania je veľmi užitočné. V každom prípade ti však odporúčam, vyhľadať odborníka, ktorý má v tejto oblasti dostatok skúseností.

Obrovské traumatické udalosti je potrebné riešiť špecifickým spôsobom, s ktorým možno budeš potrebovať odbornú pomoc. To neznamená, že životné udalosti, ktoré som spomenula vyššie, ako sú rozchody a rodinné rozpady, nemôžu byť traumatické.

Ak sa snažíš prekonať akúkoľvek životnú udalosť, ktorá ovplyvnila tvoje duševné zdravie, pozývam ťa, aby si vyhľadal/a odbornú pomoc.

Písanie denníka ti rozhodne pomôže, ale musíš urobiť aj iné kroky.


Ako pracovať s denníkom

Využitie práce s denníkom v procese (od)púšťania môže byť také jednoduché, ako posadiť sa pred zápisník alebo kus papiera, vybrať otázku a napísať, čo ti napadne.

Niekedy ma výber otázky inšpiruje k napísaniu celej strany; inokedy ma povzbudí k napísaniu jednej vety. Je to úplne na tebe a na tom, ako sa v daný deň cítiš.

Ak chceš ísť ďalej – zlepšiť svoje duševné zdravie a pohodu, spôsob myslenia či vyčistiť myseľ, odporúčam tiež:

  • Modlitbu
  • Meditáciu
  • Vizualizáciu
  • Prácu s dychom
  • Prácu s tieňmi
  • Praktizovanie vďačnosti
  • Uvedomiť si svoje hlboké túžby
  • Stanoviť si cieľ/ zámer
  • Kreatívne sebavyjadrenie (tanec, nádherné raňajky, …)
  • Vedomú starostlivosť o seba

Toto sú kroky, z ktorých pozostáva môj ranný rituál. Keď sa všetky takto spoja, skutočne mi pomôžu zlepšiť spôsob, akým sa pozerám na život, ako aj na seba ako ľudskú bytosť.

Nehovoriac o tom, čo to urobí s mojou energiou, kvalitou práce s klientami, materstvom…

Niektoré dni sú obzvlášť dlhé a náročné. Vtedy stačí vedome sa uprostred dňa zastaviť a venovať si 15- 20 minút. Ako?

Nahrala som pre teba hlbokú relaxáciu. Táto skúsenosť ti poskytne oddych na úrovni 2-3 hodinového spánku v priebehu 20 minút. Tiež je skvelým nástrojom vo chvíľach, keď ti dochádzajú sily počas dňa  alebo potrebuješ tvoriť a cítiš sa bez nápadu či inšpirácie.

Táto relaxácia je nesmierne mocná práve vo chvíľach, keď sami sebe stojíme v ceste.


Pokiaľ ide o samotné písanie denníka, tu je niekoľko mojich osvedčených tipov:

  1. Kúp si denník, ktorý máš chuť vziať do rúk, otvoriť a začať písať. (na jednom veľmi špeciálnom už pracujem – čoskoro bude v predaji)
  2. Zapisuj si hneď ráno, kým je tvoja myseľ čerstvá;
  3. Pri výbere otázky/témy použi svoju intuíciu
  4. Hoci by si nemal/a potrebovať viac než 5-10 minút, ak máš obmedzený čas, nastav si časovač
  5. Aby si si ušetril/a čas a stres, pripravila som pre teba týchto 20 otázok/ výziev k téme (od)púšťania.
  6. Keď píšeš, buď otvorený/á a úprimný/á; vysyp všetko na stránku – nikto iný to s veľkou pravdepodobnosťou čítať nebude, dokonca ani ty nie
  7. Pred a/alebo po medituj, aby si si vyčistil/a myseľ
  8. Keď si hotový/á, odmeň sa starostlivosťou o seba, aby si si vytvoril/a pozitívnu asociáciu s písaním denníka
  9. Pokús sa premeniť písanie denníka/ čistenie mysle a emócií na každodenný zvyk, a nerob si starosti, ak to bude pre teba spočiatku ťažké – všetci sa učíme

(Od)pustenie si vyžaduje čas. S denníkom alebo bez.

Je naozaj dôležité, aby si bol/a počas tohto procesu k sebe jemný/á a láskavý/á. Nepustíš odrazu z ruky niečo, čo ťa prenasleduje roky len preto, že si o tom niekoľkokrát písal/a. Chce to trpezlivosť a vnútornú prácu.

Týchto 20 otázok ťa povedie dovnútra. Na miesta doposiaľ neobjavené, dôkladne schované. Dovoľ svojej intuícii vybrať si jednu z nich. Prostrednícvom písania odpovedí spoznáš svoj vnútorný svet – svoj „súkromný vesmír“. Budeš sa cítiť ako čoras schopnejšia ľudská bytosť. Budeš si lepšie rozumieť. A tak lepšie porozumieš svetu.

Dovoľ si cítiť. Len tak je možné uzdraviť sa. Pozývam ťa, aby si vyskúšal/a pracovať s vlastnými tieňmi, pozrel/a sa na miesta, ktoré ukrývaš. Tam, kde je to boľavé, škaredé, nedokončené, nerozhodnuté, odložené a zabudnuté.

Mne presne to najviac pomohlo. Dostaneš sa tam. Zvládneš to a vďaka tomu budeš oveľa silnejší/ia.

Ak nevieš, kde začať a potrebuješ trochu podpory, pokojne sa na mňa obráť. Pomôžem ti zorientovať sa, odhaliť kľúčovú príčinu tvojho trápenia a definovať prvé kroky k uzdraveniu. Prvá konzultácia je zadarmo. Rezervovať si ju môžeš kliknutím na tento odkaz.