Ako som začala tvoriť

Rada kreslím, hoci mi celý život vraveli, že to neviem. V bežnom živote však nie je také ľahké nájsť si na to čas. V dnešnom príspevku vám poviem, čo pomohlo mne a prečo by ste to mali určite vyskúšať aj vy.

Moja ceruzka potichu škriabe po bielom liste papiera. Moje oči sú upreté na model a snažím sa zachytiť čo najviac detailov. Pozorujem, kreslím a pomaly zapĺňam papier pred sebou. V tejto chvíli si neviem predstaviť nič krajšie. Blížiace sa termíny, rodičovské združenie a dlhý zoznam úloh každodenného života ustupujú do úzadia. Cítim sa slobodne a pokojne. A predsa je to prvýkrát po mesiacoch, čo opäť niečo nakreslím. Keď si neskôr balím svoj diár, pýtam sa sama seba: „Prečo si nato nenájdem čas pravidelne, keď mi to robí radosť?“

Aby som kreslenie vrátila do môjho každodenného života a aby som tento pocit šťastia zažívala každý deň, chcela by som si založiť kreatívny denník. Pre inšpiráciu so si zašla na internet. Instagram a Pinterest sú plné obrázkov krásne ilustrovaných stránok, úhľadne kaligrafického textu a zaujímavých titulkov.

Inšpiratívne, ale toľko dokonalosti môže byť pre začiatočníka, ako som ja, odstrašujúce. A to by bola veľká škoda. Kreatívne vytváranie denníka nie je o umeleckých ambíciách. Je to akýsi chaotický zápisník, akurát pre mňa ako bežný diár. Preto tu nejde o vytvorenie niečoho výnimočného, ​​ale o proces, o samotný akt autentického tvorenia.


BEZ STRACHU A PLÁNU

Presne toto cítim pri kreslení a písaní. Samozrejme ma teší, keď sa mi podarí obrázok či malá báseň. Ale baví ma to samotné kreslenie a hra so slovami. Ak sa mi obrázok či text nepáčia, začnem odznova na novej stránke. Ako to však bude vyzerať, ak vytvorím knihu, ktorú si chcem uschovať a nevytrhnúť z nej ani stranu? Už sa nebojím niečo pokaziť v domnienke, že tým pokazím celý denník. Prečo byť na seba tak prísna?

Môžem len otočiť stránku. Čím je kreatívny denník hrubší a ošúchanejší a čím viac sa líši od ostatných, tým je krajší. Niekedy sa dokonca k „pokazeným“ stránkam vrátim a vytvorím z nich niečo úplne iné, než bol môj pôvodný zámer. Tým zároveň dávam priestor svojej vášni dávať veciam (ľuďom) druhú šancu.

„Najlepší spôsob, ako z kreatívneho denníka vyťažiť maximum, je jednoducho sa hrať a popustiť uzdu fantázii.

Aby som zablokovala kritický hlas, úmyselne robím chyby a kreslím divne. Pomáha tiež nepozerať na list alebo skicovanie „nesprávnou“ rukou. Niekedy dokonca píšem a kreslím v úplnej tme alebo so zatvorenými očami. Ponechávam si aj strany s pravopisnými chybami alebo náhodnými kresbami. Píšem o tom, ako som sa cítila, keď veci nešli tak, ako som chcela. Kde bola moja myseľ v tej chvíli? Zo svojho tvorivého denníka vyťažím maximum, keď sa s ním hrám a popúšťam uzdu fantázii. Takto sa to, čo sa deje vo mne, formuje na papieri.

Na začiatku mi pomohlo len kresliť predmety a niečo o nich písať. Tak som sa postupne naučila púšťať. Čo však v prípade, že je pre mňa ťažké napísať vhodný text? Predstavujem si, že som v parku našla kresbu niekoho iného. Čo by som na to povedala? Čo by som o tom napísala, keby som si to nalepila do denníka? Ďalším dobrým trikom je písať o sebe a svojich myšlienkach v tretej osobe. Často je to omnoho ľahšie.


Usporiadať myšlienky

Dnes používam tri rôzne techniky pre svoje tvorivé denníky: písanie, kreslenie a lepenie koláží. Moje výtvory sú všetko, len nie usporiadané. Je dokázané, že zapisovanie do denníka pomáha usporiadať si myšlienky. Svoju kreatívnu knihu vnímam aj ako formu terapie. Vnáša štruktúru do chaosu v mojej hlave.

Pri písaní je aktívna hlavne ľavá strana mozgu, zatiaľ čo kreslenie zapája najmä pravú stranu. Táto kombinácia pravej a ľavej mozgovej aktivity, písania, kreslenia je obzvlášť účinná. Získame to najlepšie z oboch svetov. To je veľmi užitočné, keď máme čo-to spracovať, integrovať. Vysiela tiež mozgové vlny, ktoré uvoľňujú, stimulujú kreativitu a podporujú pamäť a sebareflexiu.

„Kreslím si do neho, zapisujem si, čo ma trápi a používam ho ako denný kalendár. Dodáva mi stabilitu, štruktúru a pomáha mi lepšie plánovať. Zároveň je to spôsob, ako zachytiť krásne chvíle v živote a dať im jedinečnú podobu.“

Množstvo pozitívnych účinkov kreatívneho diára ma o mojej myšlienke ešte viac presviedča. Aby som na svoju záľubu hneď nezabudla, položila som si knihu a perá vedľa pohovky. Po hektickom dni alebo na konci týždňa s množstvom práce a všetkými ostatnými vecami, ktoré ma držia v strehu, je čas s mojím tvorivým denníkom požehnaním: nie je s ním spojená žiadna povinnosť, nemusím robiť niečo konkrétne, nie je stanovená žiadna lehota.

Keď kreslím, hneď sa cítim pokojne. Meditovať každý deň? Prečo nie. Kreatívne písanie denníka je popri tvorení v kuchyni a intuitívnom pohybe mojou najobľúbenejšou meditáciou.


VYSKÚŠAJ

* Môj ročný kurz: Rok písania s cieľom odhaliť autentické ja

* Vedený denník: Journey to Self

* Zaobstaraj si zošit vo formáte A4 s bielym papierom s hmotnosťou aspoň 120 gramov. Takže môžeš pracovať aj s vodovými farbami alebo lepidlom. Nepremýšľaj, len začni.

* Nájdi si pravidelne čas na svoj kreatívny denník. Hneď ako sa začlení do tvojho každodenného života, automaticky sa stane súčasťou dennej či týždennej rutiny.

* Máš strach z bieleho papiera? Dobrým začiatkom môže byť obrázok alebo čiary, tvary a farby. Čo hovoria o tvojom stave mysle?

* Ak sú diár a materiály vždy na dosah, pravdepodobnosť, že sa im v bežnom živote budeme venovať, je vyššia.

*Je kresba hotová? Vedľa nej napíš vetu z náhodnej knihy a skús nájsť súvislosť. Asociačná práca je dobrá pre náš mozog.