Mimo rutinu

Niekedy deň preletí – a večer zisťujeme, že nás autopilot navigoval bežným programom. Ako sa nám podarí vrátiť do života viac pozornosti a prekvapení?

My ľudia sme tvory zvyku. Rituály ako každodenné ustlanie postele v nás dokonca vyvolávajú pocity šťastia. Dobre zabehnutá ranná rutina nám dáva dobrý štart do dňa a niektorí ľudia majú večer pevný program na upokojenie. Mnohé zvyky sa len tak vkradnú, je to aj praktické, nemusíme toľko premýšľať.

Zrazu si však uvedomíme, že jeden deň je ako druhý. A než sa nazdáme, prešiel ďalší týždeň – náš autopilot nás navigoval každodenným životom bez toho, aby sme si to vôbec všimli.


Späť za volant

Údajne urobíme denne až 10 000 rozhodnutí, vrátane tých najbanálnejších – napríklad ako si zaviazať šnúrky na topánkach. Našťastie mnohé z týchto rozhodnutí preberá za nás náš mozog. Nad vecami, ktoré robíme znova a znova, preberá kontrolu úsporný režim. Čím sme v niečom skúsenejší, tým menej pozornosti venujeme na s tým súvisiace rozhodnutia. Dobre namazaný stroj nášho nevedomia potom robí prácu za nás.

Znie to pohodlne, ale je to aj dosť nudné a opak vedomého života. Mnohým veciam už nevenujeme plnú pozornosť a naše okolie takmer vôbec nevnímame. Až v určitom bode už presne nevieme, kde sú vlastne naše priority. Všetko sa zdá byť rovnako dôležité.

Priveľa ľudí je nespokojných so spôsobom, akým trávia svoj čas.

Rušný život je predvídateľný a ponecháva malý priestor na prekvapenia alebo oddych. Pritom sú toto presne tie príležitosti, kedy sa cítime spojení a uvedomujeme si, aký krásny môže byť život.

Nejde o úplné vypnutie autopilota, skôr o častejšie prevzatie kormidla do vlastných rúk. Dôležité je zostať v pokoji. Prílišná námaha opäť len vytvára stres a vyzve autopilota, aby zakročil, aby nám uľavil.


Príjemne analógovo

Sústrediť sa na to podstatné nie je v digitálnom svete také jednoduché. Upozornenia na smartfóne si vyžadujú pozornosť, informačný kanál Instagramu sa aktualizuje práve vtedy, keď sme videli všetky príspevky. A ďalšia epizóda seriálu začína automaticky, aj keď je vlastne už čas ísť spať. Digitálne a sociálne médiá využívajú slabé stránky autopilota a spochybňujú našu slobodnú vôľu.

Mnohé spôsoby, ako sa zbaviť návykov, sú aj tak príjemne analógové: čo dokáže upútať našu pozornosť lepšie ako ticho praskajúca vinylová platňa, dobrá kniha alebo analógový fotoaparát? Pozorne počúvame, sústredene čítame a citlivo fotíme.

Autopilota môžeme vypnúť aj tak, že z času na čas urobíme niečo úplne iné ako zvyčajne, možno si jednoducho doprajeme niečo dobré. Na raňajky si dať napríklad dezert, hoci to nemusí byť až také nezdravé. Ísť do kina za slnečného dňa. Urobiť si improvizovaný piknik alebo nadviazať rozhovor s niekým na ulici. Dobrovoľnícka práca je tiež skvelý spôsob, ako objaviť niečo nové. Spoznáme ľudí, ktorých by sme inak možno nestretli, a dostaneme sa na miesta, ktoré by sme inak  nikdy nenavštívili.

No kým túžime po väčšej pestrosti, hlodá v nás zmysel pre povinnosť. Ako môžeme robiť to, čo máme naozaj radi, keď je v každodennom živote toľko práce? Všetky veci, ktoré treba urobiť: zarobiť peniaze, ísť nakupovať, postarať sa o domácnosť, postarať sa o deti. Tiež nás predháňa myšlienka, čo nám uniklo, na čo sme ešte zabudli.


Pozri na oblaky

Autopilot nám určite môže pomôcť a odľahčiť hlavu. Skús sa bližšie pozrieť na známe vzorce správania. Opýtaj sa samého/ samej seba, na čo slúži konkrétny zvyk. Ak ti dáva odpočinok alebo energiu, je to v poriadku. Ja napríklad každý deň vstanem od pracovného stola a pozriem sa von oknom. Nie na stromy, ľudí či autá, ale na oblohu.

Pohľad do nekonečna alebo sledovanie prechádzajúcich oblakov pôsobí takmer meditačne. Začala som to robiť, lebo niekedy trávim veľa času pred obrazovkou a takto doprajem očiam oddych. Ale dáva mi to oveľa viac. Napríklad starosti sa rýchlo vrátia späť do zdravej perspektívy.

„Z času na čas si jednoducho potrebujeme dopriať niečo dobré. Napríklad dezert na raňajky, kino za slnečného dňa alebo začať pracovný deň z postele s knihou v ruke.“

Vymaniť sa z rutiny môže byť mimoriadne inšpirujúce. Tu je niekoľko ďalších možností, ktoré rada využívam: vyskúšam nezvyčajnú druh v zmrzlinárni. Vymýšľam si príbehy o ľuďoch vo vlaku. Tiež vtipné: Poprosím svoje deti, aby vymenovali ingredienciu, z ktorej niečo večer uvarím. Alebo stačí zeleninu nakrájať úplne iným spôsobom ako zvyčajne.

Akokoľvek sa nám môže zdať rutina dôveryhodná, lebo je známa, oplatí sa raz za čas robiť veci trochu inak. Určite poznáš Einsteinovo:  „Najčistejšia forma šialenstva je robiť veci po starom a zároveň dúfať, že sa niečo zmení.“ Skúšanie nových vecí prináša do života nielen závan čerstvého vzduchu, ale udržiava nás aj v psychickej pohode.

Potrebujeme práve toľko rutiny, aby to ešte nebola nuda, a toľko nového, aby to nebol stres. A čím častejšie skúšame nové veci, tým ľahšie sa vymaníme z rutiny a prekonáme samých seba.

V tomto sprievodcovi som dala dokopy 50 nápadov pre vedomý život, alebo inšpirácii k tomu, vypadnúť z rutiny aspoň o niečo častejšie.


Milujem robiť vecy inak, hoci aj divne, ba občas trochu strelene

… malé dobrodružstvá počas všedného dňa, počas ktorých robím niečo úplne iné alebo inak ako inokedy. Raz som stanovala v záhrade a než som išla spať, dlho som pozorovala hviezdnu oblohu. Bolo to tak krásne. Inak si na to bežne nevezmem dostatok času. Alebo som si na Google Maps našla nejaké pekné miesto v okolí, kde som nikdy predtým nebola. A celé popoludnie som sa tam prechádzala. Tiež rada cez víkend nasadnem na vlak a odveziem sa do neďalekého neznámeho mesta. Koniec koncov dobrodružstvo možno zažiť kdekoľvek. V podstate si ich vytvárame sami.

… staviam samú seba pravidelne pred nové výzvy, napr. 360 dní meditovať, alebo  30 dní sa učiť cudzí jazyk, hoci len 10 minút denne. Takto sa bez problémov odhodlám vyskúšať niečo nové. Okrem toho ma to udržuje duševne fit. Začala som tak, že som sa počas jednej depresívnej zimy rozhodla, počas 100 dní písať denne jednu pozitívnu vetu o sebe. Urobilo mi to tak dobre, že v tom dodnes pokračujem. 

Tiež ťa môže zaujať tento článok: Prestávka od života