Sila rituálu a ako ho uplatniť vo svojom živote

Rituály sú súčasťou nášho života už veľmi, veľmi dlho. A je na to dobrý dôvod. Rituál dáva životu hĺbku a zmysel, ako aj kultivuje našu osobnú silu pohybovať sa svetom spôsobmi, akými chceme – so zámerom a pozornosťou. Rituál nám dáva právomoc urobiť každú úlohu v našom zozname úloh posvätnou alebo prinajmenšom úmyselnou a zmysluplnou.

Mnohí si pri slove „rituál“ alebo „posvätný“ predstavia prepychové ornamenty: perie, vzácne kamene z ďalekých krajín, špeciálne rúcha a ikonografiu, s ktorými sme si možno našli a možno nenašli čas na vybudovanie osobného vzťahu.

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že

Najsilnejšie rituály sú vytvárané s tým, čo už máme, čo je pre nás miestne a pôvodné a s čím sme si vypestovali skutočný a osobný vzťah.

Čistý a úhľadný priestor s kvetmi z našej záhrady a kameňom, ktorý sme našli na rannej prechádzke, má oveľa väčšiu skutočnú moc ako všetky polodrahokamy na svete. Náš vlastný dych nás zavedie ďalej do posvätného sveta, ako používanie praktík z miest, kde sme nikdy neboli.

Ak ťa láka určitá praktika – napríklad používanie dymu na čistenie – urob si najprv čas, aby si sa o tom dozvedela viac. Ľudia na celom svete od počiatku ľudských čias používali dym na čistenie-najčastejšie však používali bylinky, ktoré rástli v ich krajinách. Zisti, čo rastie v tvojom okolí; Zisti, ako tvoji predkovia čistili priestory dymom.

To neznamená, že sa nemôžeme učiť a zdieľať posvätné spôsoby z iných kultúr, ale vždy si nájdi čas na učenie sa a kultivovanie vlastného hlbokého spojenia s danou praktikou. Uč sa od ľudí, od ktorých tieto postupy pochádzajú, ako spôsob prejavenia úcty k nim.

Život sám je posvätným priestorom

Keď do svojho života vnesieme zámer a pozornosť, začne nám byť zrejmé, že celý život je posvätný a že v každom okamihu existuje príležitosť vniesť nejaký prvok posvätnosti – nech už ho definujeme akokoľvek.

Jediná vec, ktorá v skutočnosti oddeľuje posvätné od pozemského, je jednoducho premyslenosť alebo bezmyšlienkovitosť; byť naplnený zámerom a vedomím verzus pochádzajúci z nevedomého zvyku a reakcie (to druhé nazývame rutina).

Jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť aby sa stal náš uponáhľaný život plný stresu a rutín, ktoré nás nenapĺňajú, životom plným chuti, potešenia a radosti, je vytvoriť okolo neho rituál.

Rituál robí zo všedného posvätné

Nič nie je vo svojej podstate posvätné ani všedné. Je to také, akým si to urobíme – aký zámer do toho vložíme a či vôbec.

Keď si vytváram svoj oltár, dbám nato, aby boli kvety čerstvé, sviečka svieža, prach utretý. Často mením jeho zloženie, odkladám a pridávam predmety. To je to, čo robí celý proces posvätným.

Momentálne je mojím „oltárom“ môj zoznam skladieb. Vyberám, dopĺňam a upravujem ho tak, aby vždy obsahoval melódie, ktoré podporia vo mne procesy, ktorými moje telo a duša potrebujú prejsť. Je pre mňa jedným z hlavných nástrojov práce s vlastným telom i veľmi dôležitou súčasťou mojej práce mentorky a koučky.

Hoci verím, že objekty nesú energiu, rovnako ako všetko ostatné na svete, je to zámer a pozornosť, ktoré prinášam na svoj „oltár“, čo ho robí posvätným.

Keď sedím vo svojej kancelárii, pracujem na počítači, zvonka to pravdepodobné vyzerá ako ten najmenej posvätný priestor na svete. Ale či už platím účty, vysielam alebo pracujem s klientkou – robím to s vierou, že je to posvätné, a preto to posvätným naozaj je.

Či už varíme, jeme, ideme do postele, prebúdzame sa, platíme účty alebo sa staráme o svoje deti, existuje toľko príležitostí, ako urobiť všedné každodenné činnosti posvätnými prostredníctvom sily rituálu.

Môžeme si urobiť malú chvíľku, aby sme ocenili krásu zeleniny, než ju nakrájame, alebo pocítiť potešenie z horúcej mydlovej vody pri umývaní riadu, alebo poďakovať za to, že máme dostatok oblečenia pri praní.

Keď využijeme aj tieto malé okamihy na zastavenie sa a presunutie našej pozornosti, bude to znamenať dramatický rozdiel v tom, ako ich budeme vnímať –

z prízemných (a možno aj otravných) úloh sa stanú spôsoby posvätnej starostlivosti o náš život.


Ako vo svojom živote uplatniť viac rituálov

Spôsob, akým rituál funguje, bude pre každého z nás iný. Možnosti sú obrovské a rozmanité. Existuje však niekoľko miest, kde ti odporúčam začať.

Začni s dychom.

Dych je jedným z najjednoduchších, najlacnejších a najefektívnejších rituálov. Je to dokonalý rituál, pretože je nám vždy k dispozícii. Môžeme sa zhlboka nadýchnuť, kým čakáme na zovretie vody v  kanvici, alebo zakaždým, keď prejdeme určitými dverami.

Tri brušné nádychy pred tým, ako si ráno ustelieme posteľ, alebo plný výdych pred tým, ako začneme jesť. Každý z týchto nádychov je príležitosťou urobiť priestor posvätným a pripomenúť si, že sa pohybujeme na rituálnom základe, aj keď robíme niečo tak jednoduché, ako je pitie čaju.

Varenie a jedenie.

To, ako sa zapájame do celého procesu prípravy jedla a ako si sadáme spolu ku stolu, sú kľúčové oblasti pre zahrnutie väčšieho počtu rituálov do nášho života. Vyber si niečo malé: Kvety na jedálenskom stole alebo sviečku, ktorá sa zapaľuje iba počas jedla.

U mňa aj látkové obrúsky pomáhajú urobiť z jedla rituál a taktiež veľmi zámerne vyberám menu. Proces varenia je pre mňa meditáciou v pohybe. Často dostávam odozvu na moje varenie ako na magické. Ktovie prečo?

Upratovanie a čistenie.

Na základe mojej vlastnej skúsenosti neexistuje žiadny rýchlejší spôsob, ako zmeniť energiu v priestore, ako zametaním či čistením akéhokoľvek povrchu. Nie je potrebné upratovať celý dom každý deň, ale aby bol priestor posvätný, pozametaj kuchynskú podlahu alebo podlahu svojej kancelárie;

Utri jedálenský alebo pracovný stôl čistou handrou a vodou; aspoň raz za mesiac zlož všetko z políc a nábytku a vyčisti celý povrch – vráť iba to, čo volá, aby si umiestnila späť. Nie zo zvyku, ale zámerne.

Pri zmene sezóny vyprázdni šatník a vráť späť len to, čo ti robí radosť, dobre slúži a vystihuje osobu, ktorou skutočne si, prípadne ktorou sa túžiš stať.

Zasväť svoju pozornosť niečomu.

V mojich programoch nechávam ženy, aby si zvolili svoj vlastný zámer, ktorému sa chcú venovať. K najvýraznejšej transformácii dochádza práve vtedy, keď urobíme rozhodnutie, na čo sa budeme každý deň sústrediť.

Napríklad, ak sa rozhodneme venovať vzájomnému prepojeniu, je to menej o lineárnom spojení medzi dvoma ľuďmi a viac o prepojení v širšom kontexte. Ako urobiť z každého momentu krok k silnejšiemu prepojeniu? Táto otázka sa tak stáva živou: Ako prestrieť stôl spôsobom, ktorý umocňuje intenzívnejšie spojenie? Ako si umyť tvár spôsobom, ktorý ponúka oddanosť prepojeniu?

Nejde o to, prísť so „správnou“ odpoveďou alebo spôsobom, ako veci robiť, ale oveľa viac o to, aby sme túto otázku zažili, precítili a stelesnili. Táto úroveň zámeru a pozornosti robí zo života živý rituál. Všedný každodenný život sa tak stáva životom plným chuti.

Najúžasnejšou vecou na práci s jednoduchými rituálmi a robení života posvätným je, že nielen samotný priestor je naplnený silou, ale v skutočnosti sa my stávame silnejšími.

Vnesením vedomia a úmyslu do našich každodenných  činností sa zvyšuje naša schopnosť pozitívne ovplyvňovať nielen svoj život, ale aj život našich detí, partnerov, príbuzných, priateľov, kolegov, klientov. Každého, kto s nami príde do kontaktu. Naša schopnosť pozitívne ovplyvňovať svet je ešte väčšia.

Ak ťa zaujíma hľadanie spôsobov, ako aj pomocou rituálov žiť život plný chuti,  spolu s množstvom ďalších informácií o kultivácii tvojej intuície, správnom vzťahu k tvojim peniazom, ctení múdrosti tvojho tela a oveľa viac, pozri sa do môjho programu Žiť ako žena alebo vyskúšaj Skupinový mentoring pre ženy.

Rozhodne si však nenechaj ujsť bezplatný Masterclass: Žiť ako žena, venovaný osobnému zámeru, zdravým osobným hraniciam a generovaniu vnútornej sily.

Odnesieš si tri zásadné rituály – tri jednoduché praktické nástroje, ktoré ti umožnia zažiť seba vo svojej skutočnej povahe, ktoré môžeš používať deň čo deň, aby si bola neustále v kontakte so sebou, svojím telom a svojou vnútornou múdrosťou.

Chceš ísť ešte hlbšie? Nazri sem.

S láskou

Mirka

Naučím vás robiť obyčajné veci neobyčajne dobre. Ukážem vám ako spomaliť a dať si život do poriadku, aby ste stihli všetko dôležité ešte dnes. Viac o mne nájdete tu.>>
  • ebook: S čistou hlavou

    Zrealizujte dlho odkladané veci a nájdite zmysel a naplnenie vo všetkom, čo robíte.

  • Nejnovější články
  • Kategórie
  • Vidíme sa na Facebooku